Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201-E/P
Part No.:
DSPIC33FJ12MC201-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC33FJ12MC201-E/P.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20DIP
Comments
DSPIC33FJ12MC201-E/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
dsPIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
40 MIPs
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
15
Program Memory Size:
12KB (12K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)