Microchip Technology DSPIC33FJ12MC202-E/SO
Part No.:
DSPIC33FJ12MC202-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC33FJ12MC202-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Comments
DSPIC33FJ12MC202-E/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
12KB (12K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 6x10b/12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)