Microchip Technology DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Part No.:
DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC33FJ64MC508A-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Comments
DSPIC33FJ64MC508A-I/PT Specifications
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tray
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 18x10b/12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)