Sullins Connector Solutions EBC05DREN-S93
Part No.:
EBC05DREN-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EBC05DREN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Comments
EBC05DREN-S93 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
5
Number of Positions:
10
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C