Silicon Labs EFM32G290F32G-E-BGA112
Part No.:
EFM32G290F32G-E-BGA112
Package:
112-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EFM32G290F32G-E-BGA112.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 112BGA
Comments
EFM32G290F32G-E-BGA112 Specifications
Package/Case:
112-LFBGA
Speed:
32MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Number of I/O:
90
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)