Silicon Labs EFM32G842F128G-E-QFP64R
Part No.:
EFM32G842F128G-E-QFP64R
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EFM32G842F128G-E-QFP64R.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Comments
EFM32G842F128G-E-QFP64R Specifications
Package/Case:
64-TQFP
Series:
Gecko
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)