Silicon Labs EFM32G842F32G-E-QFP64
Part No.:
EFM32G842F32G-E-QFP64
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EFM32G842F32G-E-QFP64.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
Comments
EFM32G842F32G-E-QFP64 Specifications
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)