Silicon Labs EFM32TG842F16-D-QFP64
Part No.:
EFM32TG842F16-D-QFP64
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EFM32TG842F16-D-QFP64.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64TQFP
Comments
EFM32TG842F16-D-QFP64 Specifications
Package/Case:
64-TQFP
Series:
Tiny Gecko
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 8x12b SAR; D/A 1x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)