Zilog EZ80F92AZ020EC
Part No.:
EZ80F92AZ020EC
Manufacturer:
Zilog
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EZ80F92AZ020EC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP
Comments
EZ80F92AZ020EC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Zilog
Package/Case:
100-LQFP
Series:
eZ80® Acclaim!®
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
eZ80
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)