Texas Instruments F28P550SJ9RSHR
Part No.:
F28P550SJ9RSHR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Description:
C2000 32-BIT MCU WITH 1X C28X +
Comments
F28P550SJ9RSHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
56-VFQFN Exposed Pad
Series:
C2000™ C28x Fixed-Point
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
C28x
Core Size:
32-Bit
Speed:
150MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
15
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
133K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.8V ~ 3.63V
Data Converters:
A/D 26x12b SAR; D/A 1x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)