KYOCERA AVX F751A477MUCAQ2
Part No.:
F751A477MUCAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2812 (7132 Metric)
Description:
CAP TANT CONFORMAL
Comments
F751A477MUCAQ2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F75
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)