KYOCERA AVX F921D105MAA
Part No.:
F921D105MAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V 1206
Comments
F921D105MAA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F92
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)