KYOCERA AVX F931C107KNCAJ6
Part No.:
F931C107KNCAJ6
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
NEW SMD STANDARD PL
Comments
F931C107KNCAJ6 Specifications
Series:
F93-AJ6
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)