KYOCERA AVX F970J226MBAHT3
Part No.:
F970J226MBAHT3
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 1411
Comments
F970J226MBAHT3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F97-HT3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.9Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)