KYOCERA AVX F970J336MCC
Part No.:
F970J336MCC
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 2312
Comments
F970J336MCC Specifications
Series:
F97
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)