KYOCERA AVX F970J476MNC
Part No.:
F970J476MNC
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2917
Comments
F970J476MNC Specifications
Series:
F97
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)