KYOCERA AVX F971A107MCCHT3
Part No.:
F971A107MCCHT3
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2312
Comments
F971A107MCCHT3 Specifications
Series:
F97-HT3
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)