KYOCERA AVX F971A156MBA
Part No.:
F971A156MBA
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V 1411
Comments
F971A156MBA Specifications
Series:
F97
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.091" (2.30mm)