KYOCERA AVX F971C685KBA
Part No.:
F971C685KBA
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
Comments
F971C685KBA Specifications
Series:
F97
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.091" (2.30mm)