KYOCERA AVX F971D685MCC
Part No.:
F971D685MCC
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 2312
Comments
F971D685MCC Specifications
Series:
F97
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)