KYOCERA AVX F971V225MCC
Part No.:
F971V225MCC
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 35V 2312
Comments
F971V225MCC Specifications
Series:
F97
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)