KYOCERA AVX F981A226MSAAS1
Part No.:
F981A226MSAAS1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V 0805
Comments
F981A226MSAAS1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F98-AS1
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)