KYOCERA AVX F981A476MSA
Part No.:
F981A476MSA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 20% 10V 0805
Comments
F981A476MSA Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)