KYOCERA AVX F9H1C476MCC
Part No.:
F9H1C476MCC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V 2312
Comments
F9H1C476MCC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F9H
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)