onsemi FAN2502S285X
Part No.:
FAN2502S285X
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FAN2502S285X.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Comments
FAN2502S285X Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
43dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C