onsemi FAN2504S28X
Part No.:
FAN2504S28X
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FAN2504S28X.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA SOT23-5
Comments
FAN2504S28X Specifications
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
43dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C