onsemi FAN2512S285X
Part No.:
FAN2512S285X
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Comments
FAN2512S285X Specifications
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
43dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C