onsemi FAN2512S28X
Part No.:
FAN2512S28X
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Comments
FAN2512S28X Specifications
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
43dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C