APEM Inc. FPDR1D1422B2201
Part No.:
FPDR1D1422B2201
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
PUSHBUTTON SWITCH
Comments
FPDR1D1422B2201 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
FP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
Off-On
Current Rating (Amps):
200mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
12 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 30.50mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C