Infineon Technologies FT1162128F66HLAAXP
Part No.:
FT1162128F66HLAAXP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FT1162128F66HLAAXP.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
Shipping
Inventory:240
Comments
FT1162128F66HLAAXP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
176-LQFP
Series:
TC116x
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
66MHz
Connectivity:
CANbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
81
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.42V ~ 1.58V
Data Converters:
A/D 36x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)