Sullins Connector Solutions GEC05DRTS-S93
Part No.:
GEC05DRTS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.GEC05DRTS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Comments
GEC05DRTS-S93 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
5
Number of Positions:
10
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C