Sullins Connector Solutions GEC08DRTN-S93
Part No.:
GEC08DRTN-S93
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.GEC08DRTN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Comments
GEC08DRTN-S93 Specifications
Number of Positions/Bay/Row:
8
Number of Positions:
16
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C