IDEC HA2L-A1C24V-S
Part No.:
HA2L-A1C24V-S
Description:
16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
HA2L-A1C24V-S Specifications
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C