IDEC HA2L-M1C16V-W
Part No.:
HA2L-M1C16V-W
Description:
16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
HA2L-M1C16V-W Specifications
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C