Renesas Electronics Corporation HD6413002FP16
Part No.:
HD6413002FP16
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HD6413002FP16.pdf
Description:
MCU, 16-BIT, 16MHZ
Shipping
Inventory:294
Comments
HD6413002FP16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
H8® H8/300H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300H
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SCI
Peripherals:
Number of I/O:
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V