Renesas HD6417040ACFI28V
Part No.:
HD6417040ACFI28V
Manufacturer:
Renesas
Package:
112-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HD6417040ACFI28V.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP
Shipping
Inventory:114
Comments
HD6417040ACFI28V Specifications
Manufacturer:
Renesas
Package/Case:
112-BQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
SH-2
Core Size:
32-Bit
Speed:
28MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)