Renesas HD6417040AF28V
Part No.:
HD6417040AF28V
Manufacturer:
Renesas
Category:
Microcontrollers
Package:
112-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HD6417040AF28V.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP
Shipping
Inventory:181
Comments
HD6417040AF28V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Renesas
Package/Case:
112-BQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH-2
Core Size:
32-Bit
Speed:
28MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)