Renesas Electronics Corporation HD6417622F80V
Part No.:
HD6417622F80V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
208-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HD6417622F80V.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS
Shipping
Inventory:318
Comments
HD6417622F80V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
208-LQFP
Series:
SuperH® SH7600
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH-DSP
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
EBI/EMI, FIFO, SCI, USB
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
96
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.75V ~ 2.05V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)