Renesas Electronics Corporation HD64F7145F50V
Part No.:
HD64F7145F50V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HD64F7145F50V.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Shipping
Inventory:177
Comments
HD64F7145F50V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
144-LQFP
Series:
SuperH® SH7144
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH-2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SCI
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
98
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)