IDEC HW1L-AF2F01QD-W-12V
Part No.:
HW1L-AF2F01QD-W-12V
Description:
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
HW1L-AF2F01QD-W-12V Specifications
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C