IDEC HW1L-M2F10QD-G-24V-MAU
Part No.:
HW1L-M2F10QD-G-24V-MAU
Description:
HW ILL PB RND EXTD MOM FV 24V
Comments
HW1L-M2F10QD-G-24V-MAU Specifications
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C