IDEC HW2L-A1F20QD-A-24V
Part No.:
HW2L-A1F20QD-A-24V
Description:
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
HW2L-A1F20QD-A-24V Specifications
Circuit:
DPST-NO
Switch Function:
Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Amber
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C