IDEC HW4B-M1P22B
Part No.:
HW4B-M1P22B
Description:
22MM MOMENTARY PUSHBUTTON BLK
Comments
HW4B-M1P22B Specifications
Circuit:
4PST-2NO/2NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Blue
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C