IDEC HW4L-M2F10QD-S-6V
Part No.:
HW4L-M2F10QD-S-6V
Description:
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
HW4L-M2F10QD-S-6V Specifications
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
6 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C