IDEC HW4L-MF2P10Q4G
Part No.:
HW4L-MF2P10Q4G
Description:
22MM MOMENT PUSHBUTTON LIGHTED
Comments
HW4L-MF2P10Q4G Specifications
Circuit:
SPST-NO
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C