APEM Inc. IBR3SAD500104
Part No.:
IBR3SAD500104
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
PUSHBUTTON SWITCH FD DBLE ICON
Comments
IBR3SAD500104 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
IB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
400mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C