Infineon Technologies IFX54211MBV33HTMA1
Part No.:
IFX54211MBV33HTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IFX54211MBV33HTMA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SCT595
Comments
IFX54211MBV33HTMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
63dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C