Infineon Technologies IRU1117-33CSTR
Part No.:
IRU1117-33CSTR
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IRU1117-33CSTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8SOIC
Comments
IRU1117-33CSTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C