ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42VS16100C1-10TI-TR
Part No.:
IS42VS16100C1-10TI-TR
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
50-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IS42VS16100C1-10TI-TR.pdf
Description:
IC DRAM 16MBIT PAR 50TSOP II
Comments
IS42VS16100C1-10TI-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
DRAM
Technology:
SDRAM
Memory Size:
16Mbit
Memory Organization:
1M x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
100 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
7 ns
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)