ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS45S16400J-6CTLA1
Part No.:
IS45S16400J-6CTLA1
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IS45S16400J-6CTLA1.pdf
Description:
IC DRAM 64MBIT PAR 54TSOP II
Comments
IS45S16400J-6CTLA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
DRAM
Technology:
SDRAM
Memory Size:
64Mbit
Memory Organization:
4M x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
5.4 ns
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)